Z jakich uproszczeń w rachunkowości można korzystać
Ustawa o rachunkowości pozwala skorzystać z szeregu uproszczeń, nie tylko jednostkom w pierwszym roku prowadzenia ksiąg, ale wprowadza również odrębne uproszczenia dla mniejszych jednostek prowadzących rozliczania zgodnie z tą ustawą.
Duża część uproszczeń dotyczy sporządzania sprawozdań finansowych.
Jednostki mikro
Jeżeli jednostka uzyska status jednostki mikro w danym roku obrotowym, a w następnym roku obrotowym przekroczy progi wyznaczone dla jednostek mikro, to mimo tego nadal będzie mogła korzystać z uproszczeń przewidzianych dla tych jednostek. Dopiero gdy dwa lata z rzędu przekroczy progi przewidziane dla jednostek mikro, utraci status tej jednostki. Jednostki te mogą skorzystać z wszystkich uproszczeń przewidzianych w ustawie lub tylko z wybranych.
Warunkiem koniecznym, aby jednostki te stały się jednostkami mikro, jest w każdym przypadku podjęcie decyzji przez ich organy zatwierdzające w sprawie sporządzania sprawozdania finansowego z zastosowaniem uproszczeń przewidzianych ustawą o rachunkowości dla jednostek mikro. Natomiast, jeżeli organ zatwierdzający nie podejmie takiej decyzji, to jednostka mikro sporządza sprawozdanie finansowe zgodnie z załącznikiem nr 1 do ustawy o rachunkowości. Trzeba mieć na uwadze, że podjęcie decyzji o stosowaniu uproszczeń dla jednostek mikro spowoduje konieczność aktualizacji przyjętych przez jednostkę zasad (polityki) rachunkowości.
W myśl art. 3 ust. 1a ustawy o rachunkowości (dalej uor) jednostkami mikro mogą być:
1) spółki, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 1 uor (tj. spółki handlowe – osobowe i kapitałowe, w tym również...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta